Home > wystawy > "Wnętrze miasta" - Róża Kordos i Artur Przebindowski

wystawy

W ramach drugiej edycji wydarzenia artystycznego „Wnętrze Miasta” zaprezentowano malarstwo jednych z najwybitniejszych malarzy współczesnych średniego pokolenia - Artura Przebindowskiego i Róży Kordos. Wystawie towarzyszył koncert zespołu Dynamo i wokalisty Michała Grobelnego. 

Wnętrze miasta prezentowane na obrazach Arura Przebindowskiego i Róży Kordos to duch miejsca i materia konstrukcji. Dzięki artystycznej wrażliwości twórców możemy te przestrzenie zobaczyć, dotknąć, poczuć i zrozumieć na poziomie pozazmysłowym” – wyjaśnia Monika Krupowicz, kuratorka wystawy

Do świata przedstawionego na płótnach A. Przebindowskiego i R. Kordos goście imprezy kulturalnej „Wnętrze Miasta” weszli przy akompaniamencie muzyki zespołu Dynamo oraz Michała Grobelnego – wokalisty odnoszącego coraz większe sukcesy muzyczne. Koncert odbył się na podwórzu galerii Open Gallery, dzięki czemu na jeden dzień stało się ono elementem artystycznej przestrzeni i nabierało „odświętnego” charakteru. Tym samym sztuka i kultura stały się elementem urozmaicającym codzienność i upiększającym z pozoru smutne miejskie przestrzenie.

Róża Kordos - absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1998 roku u prof. Andrzeja Sadowskiego, dodatkowo aneks z architektury wnętrz u prof. Janusza Pałki i prof. Wojciech Plewako. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych. Była stypendystką Domu Aukcyjnego Abbey House. Jej obrazy w projektach wnętrz wykorzystywał m.in. znany projektant Maciej Zień. Artystka uprawia zarówno malarstwo przedstawiające, jak i czystą abstrakcję. Jej prace są wysmakowanym estetycznie połączeniem warstwy symbolicznej, intelektualnej i sfery wizualnej. Ich znakiem rozpoznawczym są często rozłożone symetrycznie figury geometryczne. Dominujące kolory to kremy, brązy, czerń i biel, pojawiają się także turkus i czerwień. Ze względu na obecność w jej obrazach geometrycznych podziałów i zamiłowanie do wpisywaniu w nie postaci, jej twórczość bywa porównywana do malarstwa Jerzego Nowosielskiego. Jak wyznaje sama artystka, jej niedoścignionym wzorem, inspiracją i motorem do tworzenia jest Mark Rothko.

Artur Przebindowski - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Romana Banaszewskiego w 1993 roku. Jest laureatem Grand Prix w konkursie malarskim „Prysznic – narodziny przyjemności” w Bad Zwischenahn w Niemczech w 1998 roku, zdobywcą Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 2010 roku oraz wyróżnienia na 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011. Od 1995 r. regularnie prezentuje swoje prace na wystawach w Polsce i za granicą. Cechą charakterystyczną tego malarstwa jest przemyślana konstrukcja obrazu, wielopłaszczyznowość, przenikanie się i dopełnianie wielu perspektyw i planów. Wizualnie interesujące fragmenty przestrzeni miejskiej stają się dla artysty pretekstem do tworzenia autonomicznych układów znaków plastycznych, których działanie wzmacniane jest poprzez multiplikację i zabiegi kompozycyjne. Ważną funkcją tego malarstwa jest również wrażliwość na sensualne jakości dzieła, takie jak kolor i światło. 

Michał Grobelny - wokalista. Uczeń Wydziału Jazzu ZSM w Szczecinie, gdzie swoje umiejętności wokalne rozwija ponadto w klasie Jolanty Szczepaniak. Mimo młodego wieku, ma za sobą wiele koncertów i startów w międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach piosenki, podczas których zdobył liczne nagrody, m.in. jest półfinalistą 3 edycji programu Mam Talent. Nie można nie wspomnieć o wygraniu dwóch odcinków „Szansy na Sukces” - w 2010 r. z udziałem Mietka Szcześniaka oraz w listopadzie 2011 r. w programie poświęconym pamięci Andrzeja Zauchy. Najświeższym, wielkim osiągnięciem Michała jest nagroda Grad Prix na 6 Międzynarodowym Festiwalu Młodych Talentów „Niemen non stop” w Słupsku. W niedalekiej przyszłości zamierza wydać swoją debiutancką płytę.