Wystawa "Kwaśne Mango" prezentuje najnowsze obrazy Marioli Landowskiej - artystki pochodzącej ze Szczecina, która obecnie mieszka i tworzy w Portugalii. Prace są malarskim zapisem podróży artystki po Amazonii i opowiadają fascynujące historie Indian Kayapó.
Mariola Landowska należy do grona zdolnych polskich artystów, którzy dobrze radzą sobie na niełatwych dla obcokrajowców rynkach sztuki - portugalskim i brazylijskim. Jej prace spotkać można w najlepszych lizbońskich galeriach oraz w wielu prywatnych kolekcjach, prezentowane były także na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Danii, Brazylii, Francji czy USA.
Zachwyt dla rdzennych kultur zawiódł artystkę do Amazonii, gdzie wiele czasu spędziła we wiosce Tekrejaroti-re w Stanie Para wśród Indian Kayapó z rdzennego plemienia Brazylii – Mebenkogre.
- Owocem tej podróży jest wyjątkowe malarstwo. Mariola Landwoska opowiada na płótnie historie Indian Kayapó w swoim osobistym, artystycznym języku, wielobarwnym jak tropikalne ptaki. Na pierwszy rzut oka są to obrazy radosne, ale w rzeczywistości opowiadają także o życiowych trudnościach. Te prace mają w sobie siłę światła i moc kolorów – mówi Monika Krupowicz, kuratorka wystawy.
Podczas swej podróży artystka pozostawała nastawiona na obraz, ponieważ rozmowa była niemożliwa ze względu na nieznajomość języka. Nie język i ucho prowadziły artystkę, kiedy wyrabiała z kobietami plemienia olej babaçu, copaiba do ochrony skóry przed insektami, kiedy tańczyła półnaga jak one, ubrana jedynie w koraliki i posmarowana sokiem z owocu urucum. Ta podróż nie była dyskursem, ale oglądaniem.
- (...) Chwilami byłam jedną z nich - wspomina Mariola Landwoska - a jednak nie mogłam wydobyć z siebie głosu, którego próbowały mnie nauczyć. To wyzwanie mnie przerosło. Szukałam zatem własnej formy wyrazu w moich szkicach i zapiskach. Doznania etnograficzne mieszały się z moją wrażliwością na światło, na formę amazońską. Przyjaciel z Amazonii, oglądając niektóre z tych prac, powiedział mi: „Śpiew ptaka uwiązł Ci w gardle, ale uchwyciłaś go na płótnie i pięknie wyśpiewałaś jego historie.”
Podczas wystawy Open Gallery prezentuje nie tylko obrazy artystki, ale także film i zdjęcia dokumentujące jej podróż do Amazonii. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Szczecin.