Home > sztuka dla biznesu > 15 ławeczek na 15-lecie Remondisu

sztuka dla biznesu

Z okazji 15-lecia działalności spółki Remondis rzeźbiarka Monika Szpener wykonała 15 niekonwencjonalnych ławeczek z surowców wtórnych zgromadzonych w ramach prowadzonej przez Remondis Szczecin selektywnej zbiórki odpadów.

Artystyczne ławki pochłonęły m.in. pół tony tektury, 1500 umytych butelek plastikowych, 100 kg ścinek papierowych oraz 200 zużytych klawiatur komputerowych i 15 starych komputerów. Do ich stworzenia wykorzystano takie materiały dodatkowe jak plastik, żywicę, klej i metal. Ławki, dzięki odpowiedniemu połączeniu materiałów, są trwałe i estetyczne. Prace, oprócz ciekawej formy plastycznej i nietypowego użycia materiałów, mają również charakter użytkowy.

Ideą projektu było nadanie odpadom wtórnym nowej formy i zmiana ich symboliki, postrzegania. Kolorowe śmieci i otaczające nas reklamy to symbol konsumpcjonizmu naszych czasów. Zbiórka surowców wtórnych jest jedynym pozytywnym aspektem tego procesu. Akcja artystyczna, jaką było wykonanie ławeczek z odpadów, miała zmienić funkcję użytego materiału i prezentować całość w zupełnie innym kontekście i otoczeniu. 

Ławki zamontowano w Szczecinie na Jasnych Błoniach, przed Urzędem Miejskim, na Wałach Chrobrego, na Placu Orła Białego, w Alei Fontann oraz na Placu Lotników. Eksponowano je również na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich i w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wielokrotnie były także wystawiane w innych miastach - m.in. na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu, na rynku Manufaktury w Łodzi (Dzień Ziemi), w hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy czy podczas Karuzeli Cooltury w Świnoujściu.


Monika_Szpener_22.jpgMonika Szpener - artystka-rzeźbiarka. Ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na kierunku Rzeźba Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik naukowo-dydaktyczny na kierunku Wzornictwo Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego  w Szczecinie. Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą  i działaniami przestrzennymi, tworząc interdyscyplinarne instalacje i obiekty czy prace typu site-specific i re-design. Zrealizowała szereg dedykowanych projektów artystycznych m.in. dla Remondis w Szczecinie, kk-elektronic, Kompanii Piwowarskiej Poznań czy Eko-Punktu Warszawa. Jest również autorką wielu rekonstrukcji rzeźbiarskich m.in. Portretów Hakenów i  Matki Ziemi na cmentarzu centralnym w Szczecinie czy rzeźb Adama i Ewy z Doliny Miłości (Krajnik/Szwedt). Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestniczka festiwalów artystycznych w kraju i za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Swoje prace prezentowała na festiwalach zagranicznych (m. in. Miami, Detroit, Berlinie i Monachium) oraz krajowych (Łódź, Katowice, Warszawa, Poznań).