Malarstwo ścienne w wykonaniu Wojciecha Koniuszka i Piotra Ledóchowskiego oraz nowoczesna rzeźba Moniki Szpener to dzieła sztuki, które powstały w Technoparku Pomerania. Prace są nie tylko dekoracją, mają także pobudzać do myślenia i być dopełnieniem nowej kreatywnej przestrzeni dla innowacyjnych firm. Ich tematem przewodnim jest rozwój nowych technologii informatycznych oraz miejsce i rola, jaką odgrywa w nim człowiek. Technopark Pomerania to kompleksowe otoczenie biznesowe, w którym rozwijają się firmy z branży IT.
W ramach działań artystycznych na dwóch ścianach o powierzchni ok. 60 m kw. w holu jednego z trzech nowych budynków powstały wielkoformatowe obrazy ścienne autorstwa artysty-malarza Wojtka Koniuszka oraz projektanta wnętrz Piotra Ledóchowskiego. Ich ideą jest pokazanie współdziałania człowieka z maszyną i nawiązanie do świata IT. Jednym z elementów muralu jest neon z napisem Techne – greckim słowem oznaczającym nie tylko sztukę, ale również rzemiosło. Jak tłumaczy Wojtek Koniuszek – „W Starożytnej Grecji sztuka była dużo szerzej pojmowana niż obecnie, zawierało się w tym również postrzeganie sztuki jako rzemiosła, umiejętności wykonania czegoś według określonych reguł”. Ideą przyświecającą artystom było oddanie w malarstwie ducha rozwoju technologicznego, szczególnie tego współczesnego, opartego na informatyce i technologiach IT. Wielkoformatowe obrazy zbudowały perspektywę pomieszczenia - ściany w holach przestały być płaskie, sztuka ożywiła i uatrakcyjniła przestrzeń.
W kolejnym budynku na ścianie o powierzchni prawie 40 m kw. uznana artystka-rzeźbiarka Monika Szpener stworzyła rzeźbę o nazwie LANDeSCAPE. Głównymi elementami tej realizacji są światło, elastyczna membrana oraz kilka tysięcy figurek przedstawiających ludzi. „Rzeźba ideologicznie odnosi się do płynności rzeczywistości, w której żyje współczesny człowiek, systemów i zależności, w których musi się poruszać, aby funkcjonować w społeczeństwie i często w przestrzeni korporacyjnej. Chciałam symbolicznie pokazać dążenie na szczyt i utrzymanie się na fali” – wyjaśnia Monika Szpener.
Obiekty artystyczne zostały zaprezentowane szerszej publiczności podczas wernisażu, który odbył się podczas uroczystego otwarcia nowych budynków Technoparku Pomerania. Zaprezentowano na nim także projekt łączący naukę z biznesem - „AdObBi - Adaptowalny Obiekt Biurowy” autorstwa Andrzeja Golca. To mobilne, rozkładane biurko, które po złożeniu może stanowić także miejsce wypoczynku. Inicjatorem i koordynatorem działań artystycznych była Monika Krupowicz prowadząca galerię sztuki Open Gallery.
Monika Szpener - artystka-rzeźbiarka. Ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na kierunku Rzeźba Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik naukowo-dydaktyczny na kierunku Wzornictwo Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą i działaniami przestrzennymi, tworząc interdyscyplinarne instalacje i obiekty czy prace typu site-specific i re-design. Zrealizowała szereg dedykowanych projektów artystycznych m.in. dla Remondis w Szczecinie, kk-elektronic, Kompanii Piwowarskiej Poznań czy Eko-Punktu Warszawa. Jest również autorką wielu rekonstrukcji rzeźbiarskich m.in. Portretów Hakenów i Matki Ziemi na cmentarzu centralnym w Szczecinie czy rzeźb Adama i Ewy z Doliny Miłości (Krajnik/Szwedt). Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestniczka festiwalów artystycznych w kraju i za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Swoje prace prezentowała na festiwalach zagranicznych (m. in. Miami, Detroit, Berlinie i Monachium) oraz krajowych (Łódź, Katowice, Warszawa, Poznań).
Piotr Ledóchowski - projektant wnętrz. Urodzony w 1970 r. w Szczecinie. W 1998 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz, uzyskując dyplom w pracowni prof. Leszka Wajdy. Jest autorem wielu aranżacji wnętrz zarówno w mieszkaniach i domach prywatnych, jak i hotelach i lokalach usługowych. Na dorobek artystyczny architekta składają się aranżacje wnętrz m.in. Willi Sarny w Międzyzdrojach, Pałacu w Podstolicach, sieci kawiarni Rosenthal w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście, Open Gallery Moniki Krupowicz czy Salonu Mody Brancewicz w Szczecinie. Projektował także wnętrza poza granicami kraju, m.in. w Hiszpanii. Jest także autorem kilkunastu artystycznych mebli użytkowych wykonanych z materiałów recyklingowych, które powstały w ramach akcji artystycznej towarzyszącej otwarciu w Szczecinie nowej inwestycji firmy kk-electronic. Meble prezentowane były m.in. Księżnej Danii.
Wojciech Koniuszek - artysta-malarz. Urodzony w 1976 r. w Szczecinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2002 r. obronił dyplom z Malarstwa w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. Zajmuje się malarstwem, linorytem oraz malarstwem ściennym i sgraffitem - w 2009 r., w tej popularnej w epoce renesansu technice, zrealizował z Arturem Wyszeckim (autorem projektu) monumentalny fresk w Buyo na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Miał 5 wystaw indywidualnych i brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Był uczestnikiem 24 Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (2012). Jego obrazy cieszą się uznaniem kolekcjonerów.
Andrzej Golc - projektant wnętrz, fotograf. Urodzony w 1979 r. w Barlinku. W 2006 roku ukończył studia magisterskie w Instytucie Wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej. Jest autorem wielu aranżacji wnętrz zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Na jego dorobek projektowy składają się aranżacje wnętrz m.in. Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Radomiu, biurowca polskiego oddziału firmy ITM czy projekt mebli sakralnych i posadzek w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Radomiu. Doświadczenie zawodowe zdobywał m. in. w Studiu Architektonicznym Wojciecha Gęsiaka i w V&V Construction w Londynie. Od 2011 roku prowadzi zajęcia na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie z zakresu grafiki, rysunku i ergonomii. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.