Home > wystawy > "Jestem... czy mnie widzisz?" - Katarzyna Szydłowska

wystawy

Ponad 40 najnowszych obrazów Katarzyny Szydłowskiej zaprezentowano w Open Gallery podczas wystawy pn. „Jestem… czy mnie widzisz?”. Ze ścian galerii spoglądały piękne i zmysłowe kobiety, namalowane pędzlem wybitnej polskiej artystki, która sztukę studiowała u mistrzów: Franciszka Starowieyskiego, Zbysława Marka Maciejewskiego oraz Jerzego Dudy-Gracza. Podczas wernisażu wystąpił zespół Kępisty Quartet.

Malarstwo Katarzyny Szydłowskiej skupia się na pięknie kobiecego ciała, seksualności, tajemnicy erotyzmu. Artystkę fascynuje przede wszystkim zmysłowość kobiet: „Malując akty” - mówi – „niezmiennie trwam w zachwycie nad pięknem ludzkiego ciała, które wśród wszystkich przejawów nietrwałości jest najwrażliwszym, jedynym źródłem wszelkiej radości, wszelkiego bólu i wszelkiej prawdy”.Akty Katarzyny Szydłowskiej są najczęściej w kolorze sepii, niemalże monochromatyczne. Kobiety pojawiające się we wnętrzach wywołują uczucie nostalgii i zadumy.

Katarzyna Szydłowska jest  absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk, dyplom uzyskała w pracowni Antoniego Fałata w roku 1997. Była uczennicą Franciszka Starowieyskiego, Zbysława Marka Maciejewskiego oraz Jerzego Dudy-Gracza. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest stypendystką szwedzkiej Fundacji Wannenberg&Wannenberg.