Home > wystawy > „Z całej duszy” – Kirill Datsouk

wystawy

Odpowiedzi na pytanie "Jak bardzo jesteśmy sobie bliscy z Braćmi Moskalami?" należy szukać w naszych duszach. Tam ukryta jest zrozumiała wrażliwość, cicha nostalgia, specyficzny rodzaj natchnienia. I nic tego nie zmieni - ani trudna historia, ani brutalna polityka, ani systemy w gorsetach ideologii. Sztuka nie kłamie, ponieważ pochodzi z samej duszy.

Dlatego Open Gallery we współpracy z Hotelem Focus zorganizowała wystawę pod hasłem "Z całej duszy", podczas której zaprezentowano kilkadziesiąt obrazów rosyjskich artystów z Sankt Petersburga - Kirilla Datsouka i Asiji Uziakowej. 

Kirill Datsouk - jest reprezentantem klasycznej petersburskiej szkoły malarskiej. Członek Stowarzyszenia Artystów Rosji. Urodził się w 1974 r. na wyspie Sahalin. Ukończył Akademię Sztuki w pracowni V. V. Sokolova. Jego nauczycielami byli L. N. Kirillova, A. V. Bielov, I. V. Govorkov, V. A. Mogilevtsev i oczywiście ojciec artysty, znany petersburski malarz V. K. Datsouk. Praca dyplomowa „Nieszczęśliwy” poświęcona problemowi ubóstwa i ludzkiej rozpaczy (braku nadziei) wywołała duży rozgłos wśród widzów i akademickiej komisji sztuki. Praca ta reprezentowała Sankt Petersburg w 2003 r. na wystawie Wszechrusi i znalazła się wśród najlepiej ocenionych prac. Artysta wystawia w Rosji i za granicą od 1993 r. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 1995 r. w Sankt Petersburgu. Prace artysty wystawiane są w galeriach, znajdują się również w prywatnych kolekcjach we Francji, Włoszech, USA, Niemczech, Izraelu, Chinach, Japonii, Korei, Australii, Malezji, Finlandii, Słowacji, Macedonii, Polsce. Kirill Datsouk odnajduje szlachetność i urzekające piękno w oczywistych i codziennych motywach. Jego portrety współcześnie żyjących w błyskotliwy sposób odsłaniają najgłębiej skrywany prywatny świat modela. Pozowali mu znani artyści, reżyserzy filmowi, dyplomaci. Artysta w kreatywny sposób kontynuuje najlepsze tradycje klasycznego malarstwa rosyjskiego. Znajduje nowe tematy i ujawnia współczesną moc piękna i szczery język realizmu

Asija Uziakowa - urodziła się w Sankt Petersburgu. Ukończyła tamtejszy Uniwersytet Pedagogiczny na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Uderzającą cechą jej malarstwa jest fascynacja kolorytem rosyjskich impresjonistów "srebrnego wieku". Pozostaje także pod urokiem malarstwa polskiej artystki Olgi Boznańskiej. Delikatne, mgliste, pełne harmonii kolory są jej osobliwą wizytówką. Asija Uziakowa jest uczestniczką licznych plenerów i wystaw w całej Europie.