Home > wystawy > WNĘTRZE MIASTA / wystawa zbiorowa

wystawy

Malarstwo trzech uznanych i cenionych polskich artystów prezentuje Open Gallery Monika Krupowicz podczas czwartej wystawy z cyklu „Wnętrze Miasta". Wśród eksponowanych prac znajdują się najnowsze i największe obrazy Artura Przebindowskiego z cyklu „Megalopolis", który przyniósł artyście uznanie krytyków i kolekcjonerów sztuki oraz wiele istotnych nagród, a także najnowsze architektoniczne pejzaże Anny Reinert oraz obrazy Tomasza Kopcewicza z nowego cyklu „Granica".

Ideą przewodnią cyklu „Wnętrze Miasta" są urbanistyczne inspiracje w sztuce. Po raz kolejny Open Gallery zaprosiła do współpracy artystów, którzy w swojej twórczości przetwarzają elementy miejskiego krajobrazu na indywidualny, artystyczny język. 

Jak zauważa Jakub Wydrzyński, kulturoznawca i krytyk sztuki, w wielu pracach, które są prezentowane w szczecińskiej filharmonii, refleksja nad ideą miasta staje się poszukiwaniem form pierwotnych i organicznych w architekturze i wielkich zurbanizowanych czy industrialnych przestrzeniach. Obrazy Artura Przebindowskiego oddają koronkową strukturę przeludnionych dzielnic mieszkalnych. Malowane z ptasiej perspektywy skupiska domów przypominają skomplikowane tkanki roślinne obserwowane pod soczewką mikroskopu. W malarstwie Anny Reinert widać zaś modernistyczną fascynację współczesną architekturą wielkomiejską. Konstrukcje ze szkła i stali w mocno zrytmizowanych kompozycjach Reinert kontrastują z delikatnymi konturami budowli, odbijających się w szklanych ścianach wieżowców. U Kopcewicza widać inspirację kubizmem. Jego geometryczne wariacje na temat struktur przestrzennych dobrze oddają tendencje panujące w najnowszej architekturze. 

 

 

Wystawy z cyklu „Wnętrze Miasta", organizowane od 4 lat przez Open Gallery we współpracy z Miastem Szczecin i partnerami, odbywają się corocznie w innym miejscu Szczecina. Miejscem ekspozycji czwartej odsłony cyklu jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, której nowy gmach był wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach architektonicznych, a w tym roku otrzymał prestiżową nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury, przyznaną po raz pierwszy polskiemu budynkowi.  

Partnerem biznesowym wystawy jest najdynamiczniej rozwijająca się szczecińska firma budowlana Prime Construction, która specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu obiektów przemysłowych, biurowych, przetwórstwa spożywczego i mieszkaniowych. Jako partner biznesowy przedsiębiorstwo nie tylko wsparło przygotowanie ekspozycji, ale również we współpracy z Open Gallery stworzy kalendarz na 2016 rok, prezentujący wybrane obrazy z czwartej wystawy "Wnętrze Miasta". Wystawę zorganizowano przy wsparciu finansowym Miasta Szczecin.