Home > wystawy > „Struktury rzeczywistości” – Katarzyna Zwolińska

wystawy

Ponad 40 obrazów i pasteli Katarzyny Zwolińskiej z okresu czterech ostatnich lat pracy artystycznej zaprezentowano w Open Gallery oraz w galerii Odra Zoo. Mecenat nad wystawą objęła firma EUROAFRICA Shipping Lines, która zainwestowała w obrazy Katarzyny Zwolińskiej podczas XIII Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Katarzyna Zwolińska od początku swojej kariery otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia. Zorganizowana w Szczecinie ekspozycja była największą wystawą w dotychczasowym dorobku artystki.

Malarstwo Katarzyny Zwolińskiej urzeka zestawieniami barw i różnorodnością faktury. Artystka maluje swoje obrazy plamami i smugami farby z domieszką piasku ceramicznego. Buduje krajobrazy horyzontalne z nieregularnych, geometrycznych figur, rozgraniczonych kolorem. Malarka stworzyła własny rozpoznawalny styl oparty na dużej kulturze malarskiej i wrażliwości kolorystycznej. 

Artystka buduje w swoich obrazach strukturę rzeczywistości, która składa się z emanujących różną energią warstw. Dodaje kolor i zaskakującą fakturę. Bywa, że sięga po dodatkowy materiał dla swojego malarstwa. Ale na końcu zawsze otacza swojego odbiorcę spokojem, harmonią, przestrzenią uporządkowaną.

Katarzyna Zwolińska ukończyła w 1997 roku Europejską Akademię Sztuk w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. A Sadowskiego oraz aneks z grafiki warsztatowej u prof. D. Kołwzan-Nowickiej. Brała udział w 40 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in.: we Włoszech, Japonii, Hiszpanii, Niemczech, Syrii). W dorobku artystycznym posiada także 10 wystaw indywidualnych (Polska, Portugalia). Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą oraz w Muzeum Regionalnym w Nowym Sączu. Trzykrotnie nagrodzona podczas Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu, gdzie w 1998 roku otrzymała wyróżnienie honorowe. W 2008 rok otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Twórczego „Polart” oraz  Wyróżnienie im. Marii Ritter. Zdobyła także III miejsce podczas Quadro Art 2009, nagrodę Obraz Sezonu, ZPAP Okręg Warszawski - edycja zima (II miejsce), Dzieło Roku (III miejsce). W 2011 roku została laureatką Nagrody Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków. Otrzymała także wyróżnienie podczas XIII Festiwalu Malarstwa Współczesnego.