Home > wystawy > „Rozmowa z Mistrzem” - Mira Skoczek-Wojnicka

wystawy

Malarstwo i grafikę uznanej polskiej artsytki Miry Skoczek-Wojnickej zaprezentowano w Open Gallery podczas wystawy pod hasłem „Rozmowa z Mistrzem”.

Natchnieniem dla twórczości Miry Skoczek Wojnickiej jest dawne, XVII-wieczne malarstwo. To z fascynacji tamtym okresem bierze się barokowy rozmach, kompozycja i bogactwo jej obrazów. Dzieła artystki inspirowane są twórczością Velasqueza i Rembrandta. W jej malarstwie rozpoznać można także dziewczyny Jana Vermeerena – tę z perłowym kolczykiem lub czytającą list przy otwartym oknie. Dusza malarki, choć artystycznie ukształtowana w XX wieku, nieustannie podejmuje intymny dialog ze starymi mistrzami i nieprzerwanie mierzy się z tym, co jest poza i ponad czasem. W twórczości artystki śródziemnomorski rodowód sztuki europejskiej przenika się z jej współczesnością w nieprzebranym bogactwie technik i tematów, co niewątpliwie skłania do obejrzenia tej wystawy.

Mira Skoczek-Wojnicka urodziła się w 1959 roku w Krakowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. W 1984 roku zrobiła dyplom w pracowni wklęsłodruku i litografii. W 1994 roku ukończyła studia podyplomowe z zakresu konserwacji architektury na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest dwukrotną laureatką Grand Prix (1999 r. i 2006 r.) konkursu „Najlepsza Grafika Miesiąca” organizowanego w Krakowie. Została również dwukrotnie nagrodzona w Krakowie „Złotą Ramą” w konkursie „Mały obraz” (2000r. i 2007 r.). Otrzymała także trzy nagrody w Premio Firenze: II – 2002 r., III – 2004 r., I – 2007r. Ponadto wyróżniono ją w konkursie „Muzyka w malarstwie” (Tychy, 2005 r.) oraz na Salonie Zimowym (Kraków, 2006 r.). Jest finalistką 12th International Biennale Print & Drawing (Tajwan, 2006 r.). W 2009 r. brała udział w Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. Jest członkiem ZPAP i SMTG. Jej prace brały udział w około 80 wystawach zbiorowych oraz w kilkunastu indywidualnych. Można je oglądać w takich krajach jak Polska, Włochy, Holandia, Hiszpania i Niemcy. Uprawia grafikę, rysunek, malarstwo i projektowanie graficzne.