Home > wystawy > „Namaste - Indie, Nepal, Tybet” - Tomasz Klimczyk

wystawy

Wystawę malarstwa Tomasza Klimczyka pod hasłem "Namaste - Indie, Nepal, Tybet" połączono z wystawą zbiorów Książnicy Pomorskiej „Nieznany Tybet Dalajlamy”. Wydarzenie odbyło się w 20. rocznicę przyznania Dalajlamie Pokojowej Nagrody Nobla. Organizatorami wystawy były Książnica Pomorska i galeria sztuki Open Gallery.

Namaste to tradycyjne indyjskie i nepalskie pozdrowienie z bożym błogosławieństwem w tle. Dosłownie znaczy „pokłon Tobie”. Temu słowu towarzyszy znamienny gest - ukłon z rękami modlitewnie złożonymi na sercu. Serce jest symbolem Boga, sam gest wykonywany w milczeniu, jak to ma miejsce w Tybecie, jest równie silny i ważny jak słowo namaste, czyli „boskość we mnie pozdrawia boskość w Tobie” – niezależnie od wyznania, statusu i poglądów. Namaste  to wszechobecna życzliwość i radość ze spotkania wśród zgiełku, chaosu i zapachu masali na indyjskich ulicach, ciszy i zapachu maślanych lampek w tybetańskich klasztorach, nepalskiej zieleni i smaku pierożków momo.

Kolekcja obrazów Tomasza Kliczmyka prezentowana podczas wystawy powstała po jesiennej podróży artysty do Tybetu, Indii i Nepalu oraz po wielu spotkaniach z buddyjskimi mnichami. Obrazy będące owocem tej podróży zapraszają do świata symboli, do odkrycia ducha tych fascynujących miejsc. Zagadnienia, które poruszała wystawa zbiorów Książnicy Pomorskiej dotyczyły m.in. Dalajlamy, historii, religii, sztuki, życia codziennego, fauny i flory, medycyny, komiksu, Lhasy i pewnych ciekawostek przedstawionych jako tybetańska mozaika.

Tomasz Klimczyk urodził się w 1967 roku w Krakowie, studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w 1994 roku. Malarstwo studiował w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W 1994 roku otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Pejzaż w malarstwie współczesnym”. W 2003 roku otrzymał wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie „Triennale z martwą naturą”. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Chorwacji, Francji, Holandii, Niemczech, Anglii, Japonii.