Home > wystawy > MUNDO COLORIDO / Mariola Landowska

wystawy

Ponad 30 obrazów Marioli Landowskiej – artystki pochodzącej ze Szczecina, która obecnie mieszka i tworzy w Portugalii – zaprezentowano w Open Gallery podczas wystawy „Mundo Colorido”.

Mariola Landowska należy do grupy zdolnych polskich artystów, którzy dobrze radzą sobie na niełatwych dla obcokrajowców rynkach sztuki - portugalskim i brazylijskim, a jej prace spotkać można w najlepszych lizbońskich galeriach oraz w wielu prywatnych kolekcjach. Jej obrazy prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Danii, Brazylii, Francji czy USA. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana, otrzymała m.in. wyróżnienie podczas wystawy/konkursu w Muzeum Jorge Vieira w Beja (Portugalia). Uczestniczyła również w wielu artystycznych festiwalach, m.in. w Bienal de Coruche w Portugalii.

Zachwyt dla rdzennych kultur zawiódł artystkę aż do Indii, Maroka oraz Brazylii, a owocem tych podróży jest jej wyjątkowe malarstwo, które czerpie z bogatej symboliki indiańskiej mitologii. Artystka szuka inspiracji w malarstwie ludów rdzennych, sięga po pradawne symbole i znaki z czasów kultur myśliwskich. W jej malarstwie kolory są pretekstem do odnalezienia linii, kresek, elementów zawieszonych w przestrzeni. Jej obrazy mają w sobie siłę światła i moc kolorów. Na pierwszy rzut oka są to obrazy radosne, ale w rzeczywistości opowiadają także o życiowych trudnościach. Domeną jej prac jest poetyckie spojrzenie na cywilizację.