Home > wystawy > "Kolaż pamięci" – Wojciech Zieliński

wystawy

Open Gallery zaprezentowała ponad 50 obrazów z ostatnich 15 lat twórczości szczecińskiego malarza Wojciecha Zielińskiego - jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich. Uroczyste otwarcie wystawy „Kolaż pamięci” uświetnił kameralny koncert zespołu Evenement Band w restauracji Zona Libre, gdzie również wystawiono kilkanaście prac artysty.

Wojciech Zieliński to artysta monologu wewnętrznego. Jego malarstwo to osobisty zapis wewnętrznych stanów twórcy, to  narracja osobistych skojarzeń, pamięci obrazów, smaków i zapachów. Obrazy Zielińskiego - nawiązujące wyrazem do płócien renesansowych twórców - przedstawiają najczęściej postaci ludzkie w różnych sytuacjach oraz martwe natury. Jednak nie na temacie obrazów skupia się największa uwaga malarza – „Szukam w malarstwie potężnej energii, temat nie jest najważniejszy. Fikcja i prawda w obrazach są zamazane. Inspiracją może być wszystko - obrazy z dzieciństwa, stare zdjęcie, kino, sen, czasami zapach albo kolor” – wyjaśnia Wojciech Zieliński.

Wojciech Zieliński to uznany w kraju i zagranicą artysta, na co dzień mieszkający i tworzący w Szczecinie. Swoje prace prezentował na ponad 40 wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych - za granicą można je było oglądać m.in. w Niemczech, Szwecji, Francji, Danii, USA i Australii. Uprawia malarstwo sztalugowe, maluje farbami olejnymi na płótnie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach oraz w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie w 1979 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Od ponad 20 lat kształci także artystycznie szczecińską młodzież w Liceum Plastycznym w Szczecinie – wielu z jego uczniów to dziś znani i cenieni artyści. Za swą działalność artystyczną malarz był wielokrotnie nagradzany – otrzymał m.in. Nagrodę Marszałka Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego podczas XVIII Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego [2000], Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina [2009], czy odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego [2013].