Home > wystawy > "Jesteś widzem w teatrze figur" - Wojciech Koniuszek

wystawy

Wyjątkowe malarstwo Wojciecha Koniuszka – utalentowanego malarza młodego pokolenia – zaprezentowała Open Gallery w ramach wystawy „Jesteś widzem w teatrze figur”. Artysta jest uczniem Wojciecha Zielińskiego, uznanego szczecińskiego malarza współczesnego. Ekspozycją obrazów Wojciecha Koniuszka galeria Open Gallery rozpoczęła cykl wystaw promujących twórczość młodych artystów pochodzących ze Szczecina.

Dla Wojciecha Koniuszka malarstwo jest kontemplacją, trwaniem w zadumie, przypatrywaniem się, głębokim namysłem. W swojej twórczości to, w czym i pośród czego żyje, najchętniej zamyka w kształty, figury, geometrie. Artystę inspiruje piękno materii, rzeczy, trwania chwili miejskiej ulicy oraz piękno zamyśleń ludzkiej twarzy i samego człowieka. Jego artystyczny świat jest kolorystyczny - można go wywieść z tradycji koloryzmu. Jest też figuratywny, bo powstaje z zachwytu nad kształtem i formą poszczególnych bytów, z tego, że coś naprawdę istnieje i chce być zauważone, uznane i pokochane. Zasada twórcza tego malarstwa powstaje z przekonania, że na ludzki świat - taki, jaki jest - można patrzeć „bez gniewu i stronniczości”.

Wojciech Koniuszek urodził się w 1976 r. w Szczecinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2002 r. obronił dyplom z Malarstwa w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. Zajmuje się malarstwem, linorytem oraz malarstwem ściennym i sgraffitem - w tej popularnej w epoce renesansu technice zrealizował w 2009 r. z Arturem Wyszeckim (autorem projektu) monumentalny fresk w Buyo na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Miał 5 wystaw indywidualnych i brał udział w kilkunastu zbiorowych w kraju i za granicą. Był uczestnikiem 24 Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (2012).