Home > wystawy > DOTYK / Marta Bożyk

wystawy

Cykl grafik Marty Bożyk pn. „Dotyk", którym ta uznana przez krytyków i rynek sztuki artystka obroniła doktorat na ASP w Krakowie, jest po raz pierwszy w całości prezentowany w szczecińskiej Open Gallery. Prace z tego cyklu to 13 linorytów stanowiących wariacje na temat ikonicznych wizerunków kobiet - wielkich postaci XX wieku.

Nie są to autentyczne portrety sławnych kobiet tj. Sylvia Plath, Janis Joplin czy Pina Bausch, ale z prac artystki emanują legenda i heroizm tych postaci. Łączy je kobiecość graficznie podkreślana w subtelnościach kreski. „Bohaterki prac niejako buntują się wobec dominacji fotografii w procesie tworzenia i upamiętania wielkich ikon współczesnej kultury. Wartością staje się tu nie sympatyczne oblicze, lecz dzieło życia uwiecznionej postaci. Pasja i charyzma przejmują prymat nad urodą i powierzchownością" – zauważa Jakub Wydrzyński, kulturoznawca i krytyk sztuki.

Inspiracją do stworzenia cyklu były dla artystki twórczość, życie i fenomen każdej z przedstawianych kobiet. Zapoznawała się z ich biografiami, dziennikami i listami, a dorobek ich życia w procesie twórczym odbierała zmysłowo i tak też przedstawiła go w swoich linorytach. Postaci Marty Bożyk są zapętlone w serpentynach linii i bardziej chowają się przed odbiorcą, niż ujawniają swe nagie „ego". „Zawsze lubiłam linie. Linią da się tyle opowiedzieć. Postanowiłam ograniczyć się w tej serii wyłącznie do posługiwania się linią. Linia życia, linia serca na wewnętrznej stronie dłoni albo linie papilarne - to wszystko miejsca, gdzie nasze ciało najwięcej odbiera bodźców z zewnątrz. Potrzebuję dotyku, by rozumieć świat" – mówi Marta Bożyk.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy "Dotyk" w Open Gallery wystąpiła także siostra Marty Bożyk - Magda Bożyk, której intymne utwory z debiutanckiej płyty „Yearning" podbiły radiową Trójkę, a jeden z nich znalazł się na kompilacji „Smooth Jazz Cafe Volume 15" Marka Niedźwieckiego, polskiego dziennikarza muzycznego i prezentera Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Ekspozycję linorytów Marty Bożyk można oglądać w Open Gallery do 29 lutego.