Home > wystawy > „Cztery Pory Roku” - Wojciech Górecki

wystawy

Ponad 30 obrazów i grafik Wojciecha Góreckiego zaprezentowano w Open Gallery podczas wystawy "Cztery pory roku". Inspirację dla artysty od wielu lat stanowią natura i krajobraz. 

W swoim malarstwie Wojciech Górecki kładzie nacisk na ulotność chwili, zmienność nastroju oraz studium światła i koloru. Jego obrazy wyróżniają się mistrzowskim ujęciem barwy, temperatury światła i przestrzeni. Motywami jego pejzaży są miejsca i krajobrazy, które mają w sobie dużo artystycznego napięcia i ekspresji. Artysta, pytany dlaczego wybiera dany motyw pejzażu, odpowiada: „Jest jakiś sygnał, docierający do mnie, który nakazuje mi usiąść w tym miejscu. (…) Uwielbiam malować dalekie przestrzenie oraz odległe horyzonty i to (…) stymuluje moje działania artystyczne. (…) Wybieram miejsca, w których czuję pewną energię. W pracy twórczej interesują mnie światło, kolory oraz przestrzeń i temperatura powietrza”.

Wojciech Górecki prawie wszystkie swoje obrazy maluje w plenerze, o każdej porze roku, czasami w najbardziej ekstremalnych warunkach. Większość prac powstaje w Polsce, ale artysta malował także krajobrazy Syberii i Grecji. Chętnie jednak powraca ze sztalugą do Biebrzańskiego Parku Narodowego, Kaszub, Żuław i Pomorza. Malarstwo plenerowe wyostrza zmysł obserwacji, dzięki czemu doświadczony artysta, malujący naturę, zauważa bardzo dużo szczegółów. Dlatego właśnie obrazy Wojciecha Góreckiego mogą sprawiać wrażenie wiernych kopii krajobrazu. Jednak w każdym ukończonym przez niego płótnie, oprócz utrwalonej farbą chwili, zawsze można odnaleźć subtelną cząstkę samego artysty, ponieważ - jak zwykł mawiać - „Największą satysfakcję w całym procesie twórczym daje mi indywidualne postrzeganie natury i samo jej malowanie, podczas którego przelewam na płótno część swojej duszy”. Wojciech Górecki - poza malarstwem - zajmuje się również rysunkiem, fotografią i grafiką warsztatową. Prace graficzne wykonuje głównie techniką akwaforty. Należy do najlepszych polskich grafików architektury miejskiej, a jego prace od lat cieszą się dużym zainteresowaniem odbiorców sztuki.

Wojciech Górecki urodził się 23 kwietnia 1959 roku w Gdańsku Oliwie. Ukończył gdańską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Swoje obrazy wystawia w kraju i zagranicą. Za swoją twórczość Wojciech Górecki w 2009 roku otrzymał prestiżowe honorowe wyróżnienie od The Art Renewal Center w USA. Organizacja ta nagradza artystów, posługujących się przede wszystkim bardzo dobrym, rzetelnym warsztatem malarskim. Obrazy artysty wyróżniają się dobrym rysunkiem i kompozycją oraz profesjonalną techniką malarską. Dzięki temu, prace malarza spotkały się z uznaniem galerii
i prywatnych kolekcjonerów sztuki.