Home > wystawy > COLLAGE / wystawa zbiorowa

wystawy

Malarstwo uznanego artysty Wojciecha Zielińskiego oraz prace jego uczniów pochodzących ze Szczecina: Tomasza Kopcewicza (malarstwo), Wojciecha Koniuszka (malarstwo), Jerzego Lisaka (malarstwo) i Tomasza Popakula (film) zaprezentowano podczas wystawy „Collage” organizowanej przez galerię sztuki Moniki Krupowicz Open Gallery we współpracy z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Muzyczną oprawą wernisażu był koncert wokalistki z Francji - Nell Sin, córki Wojciech Zielińskiego.

Inspiracją do zorganizowania wystawy był jubileusz 35-lecia pracy w twórczej Wojciecha Zielińskiego – wielokrotnie nagradzanego artysta, który od urodzenia mieszka i tworzy w Szczecinie, a także od ponad 20 lat kształci artystycznie młodzież w szczecińskim Liceum Plastycznym. Ekspozycję malarstwa artysty połączono z prezentacją różnorodnej twórczości jego uczniów, którzy pochodzą ze Szczecina, choć obecnie żyją i tworzą poza jego granicami: Tomasza Kopcewicza, Wojciecha Koniuszka i Jerzego Lisaka.

Wojciech Koniuszek zajmuje się malarstwem, linorytem i sgraffitem - w tej popularnej w epoce renesansu technice zrealizował z Arturem Wyszeckim monumentalny fresk w Buyo na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Jerzy Lisak to utalentowany młody malarz, który obecnie uczestniczy w pracach do filmu animowanego o tytule "Mój Vincent" ("Loving Vincent") - kolejnej ważnej produkcji studia BreakThru Films po nagrodzonym Oscarem "Piotrusiu i Wilku". Artysta został wyłoniony w ramach konkursu spośród tysięcy malarzy z całego świata. Tomasz Kopcewicz zajmuje się malarstwem i realizacją prac wideo, a jego dokonania wyróżniano m.in. podczas polskiej edycji „One Minute Film” (2006) oraz na Biennale malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsko-Białej (2005). W tym roku znalazł się w rankingu Kompas Sztuki 2013, wyróżniającym najlepszych polskich artystów.

Wydarzeniu towarzyszyła projekcja filmu Tomasza Popakula pt. „Ziegenort”. Animacja była wielokrotnie nagradzana w kraju i zagranicą – otrzymała m.in. nagrodę główną podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, nagrodę "arte-Kurzfilmpreis” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Hamburgu, nagrodę dla najlepszej animacji podczas Brooklyn Film Festival w Nowym Jorku czy nagrodę za najlepszy krótkometrażowy film animowany na Raindance Film Festival w Londynie. Muzyczną oprawą wernisażu był koncert wokalistki z Francji - Nell Sin, córki Wojciech Zielińskiego. Artystka ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Szczecinie, edukację kontynuowała w Konserwatorium Muzycznym w Aix en Provence (Francja), gdzie otrzymała dyplom ukończenia śpiewu operowego w klasie Laure Florentin. To otworzyło jej możliwość specjalizowania się w domenie śpiewu barokowego w klasie Monique Zanetti, gdzie studiowała również viole da gambe oraz klawesyn w dyscyplinie basso continuo. W 2012 roku Nell Sin wydała swój pierwszy album solo „Niebko” oraz dała liczne koncerty we Francji.