Home > sztuka dla biznesu > “Strefa Wolnej Wyobraźni” – Baltic Business Park

sztuka dla biznesu

Akcja artystyczna „Strefa Wolnej Wyobraźni” to pierwszy w Szczecinie projekt, polegający na wykorzystaniu sztuki i artystów w aranżacji biurowca. W jednym z budynków biurowca Baltic Business Park dwaj znani polscy artyści abstrakcyjnie - Ryszard Miłek i Marek Grabowski - namalowali na ścianie garażu o powierzchni ok. 300 mkw. wielkoformatowe obrazy. W holach budynku wyeksponowano również 20 obrazów abstrakcyjnych autorstwa Miłka i Grabowskiego. Inicjatorem i koordynatorem akcji była Monika Krupowicz, właścicielka galerii sztuki Open Gallery. 

 

Ryś Miłek.jpg Ryszard Miłek - artysta-malarz, mieszkający i tworzący w Polsce i USA, którego dominująca techniką jest pastel. Tworzy także prace w zakresie akrylu i rysunku. Zrealizował 65 wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 130 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i USA. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, członkiem ZPAP, honorowym członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Pastelistów NY, Prezesem Zarządu Fundacji PROArt. Zdobył szereg nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę na Biennale Pasteli (1996) za pracę "Nokturn IV', nagrodę honorową im. Jerzego Madeyskiego na IV Międzynarodowym Biennale Pasteli (2008) za pracę "Most w Minneapolis", I Nagrodę na V Międzynarodowym Biennale Pasteli (2011) za pracę z serii "Improwizacje różnotematyczne", Złotą Ramę krakowskiego oddziału ZPAP (2009) za zestaw prac z cyklu "Improwizacje różnotematyczne" oraz wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za promocję sztuki za granicą. Wykładał sztukę w szkolnictwie wszystkich szczebli, pisze również eseistykę z zakresu krytyki artystycznej.

 

Grabowski.jpgMarek Grabowski  - artysta-malarz, rzeźbiarz, a także poeta i pedagog. Urodzony w 1955 roku w Poznaniu. Studia podjął w wieku 30 lat, wcześniej był leśnikiem, górnikiem, kreślarzem i plastykiem zakładowym. Ukończył studia w PWSSP w Poznaniu, Wydział Wychowania Plastycznego, gdzie w 1990 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę. Jego prace są w zbiorach prywatnych w Europie, USA, Kanadzie, Australii, Korei. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Otrzymał m.in. Grand Prix (1996 r.) i I nagrodę (1998 r.) Ogólnopolskiego Biennale Pasteli w Nowym Sączu oraz wyróżnienia podczas Sosnowieckich Inspiracji i IV Ogólnopolskiego konkursu poetyckiego i im. Władysława Sabyły w Kłobucku. Za całokształt twórczości dwukrotnie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej. Autor 35 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą.