Home > sztuka dla biznesu > Remondis Art Corner - sztuka w przestrzeni miejskiej

sztuka dla biznesu

Remondis Art Corner to pierwsza w Szczecinie galeria w przestrzeni publicznej. We współpracy z Open Gallery, rzeźbiarką Moniką Szpener oraz Zakładem Usług Komunalnych spółka Remondis stworzyła w szczecińskim Parku Kownasa zaułek sztuki, będącym miejscem swobodnej i wolnej ekspresji artystycznej w przestrzeni miejskiej.

W latach 60-tych XX wieku, kiedy rodziła się koncepcja „sztuki publicznej”, wyprowadzano sztukę z zamkniętych galeryjnych i muzealnych pomieszczeń, aby humanizować miejskie środowisko, symbolicznie je ożywiać i wizualnie kształtować przestrzeń urbanistyczną. Remondis Art Corner nawiązuje do tej filozofii i praktyki. 

W zaułku sztuki Remondis Art Corner wyeksponowano 4 obiekty artystyczne:

 

  • bramę z prasowanych butelek PET autorstwa Moniki Szpener,
  • instalację malarską w postaci pudełka zapałek autorstwa Pawła Kleszczewskiego,
  • monument w postaci Menhira autorstwa Tomasza Lubaszki,
  • styropianową konstrukcję będącą stelażem dla fontanny farb w projekcie "Koloryzacja" autorstwa Macieja Osmyckiego.

 

Zaułek sztuki w Parku Kownasa stanowił wkład firmy Remondis w rozwój artystyczny Szczecina. Dzięki stworzeniu Remondis Art Corner sztuka współczesna w Szczecinie opuściła przestrzenie muzeów, galerii i sal wystawienniczych. Mogła zaskakiwać mieszkańców w przestrzeni codziennego życia, skłaniając ich do refleksji i chwili zastanowienia. W sposób zasadniczy wpłynęła również na miejsce ekspozycji, kreując jego nową naturę, co umożliwiło nadanie miejscu waloru wyjątkowości. Działania artystyczne podejmowane w Remondis Art Corner były szeroko komentowane przez mieszkańców Szczecina i lokalne media, nadały również firmie prestiżowe miano mecenasa sztuki.