Home > plenery > "Szczecin między nami"

plenery

Ponad 140 obrazów namalowanych przez 17 uznanych artystów z Polski i zagranicy to efekt dwutygodniowego I Pleneru Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Powstałe w jego trakcie prace wystawiane były w Galerii Kapitańskiej oraz na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Plener wraz z ekspozycjami poplenerowymi zorganizowała galeria sztuki Open Gallery z okazji 20-lecia działalności Przedsiębiorstwa Budowlanego CALBUD.

Inspiracją artystyczną dla uczestników pleneru było przede wszystkim ciekawe i malownicze położenie Szczecina oraz zabudowa miasta, sąsiadującego z rozległymi akwenami wodnymi. Wielu z nas, mieszkańców Szczecina, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie o to, jakie jest miasto, w którym żyjemy. Odpowiedz na pytanie "Jaki jest Szczecin między nami?" wymaga bowiem wrażliwości, przenikliwości i spostrzegawczości, a więc przymiotów właściwych artystom. Będąc w mieście na co dzień coraz trudniej o spontaniczny zachwyt. Miasto z każdym kolejnym dniem powszednieje, łatwiej nam dostrzec jego brzydotę, dochodzi rutyna wrażeń. A artyści zawsze chcą widzieć więcej, lepiej rozumieć, patrzeć z innej strony i dlatego godzinami stoimy przed ich obrazami, czytając rzeczywistość na nowo.

W trakcie dwóch tygodni uczestnicy pleneru namalowali łącznie 143 obrazy, za pośrednictwem których starają się odpowiedzieć na postawione wcześniej pytanie o istotę Szczecina. Powodowani atmosferą miejsca, klimatem i otoczeniem ukazali na swych płótnach miejskie impresje i całą swoją różnorodność warsztatu artystycznego, przeżywania estetycznego oraz postrzegania świata. Każdy z zaproszonych malarzy temat "Szczecin między nami" potraktował inaczej, dał inny wyraz artystyczny Szczecina. Zgromadzone malarstwo nie pokazuje tylko wprost architektury miasta, ale oddaje jego klimat, barwę i nastrój.

W plenerze wzięło udział 17 zaproszonych artystów, reprezentujących uznane malarstwo współczesne: Iwo Birkenmajer, Michał Cander, Przemysław Cerebież-Tarabicki, Kirill Datsouk, Jarosław Eysymont, Tomasz Klimczyk, Tomasz Lubaszka, Adam Marczukiewicz, Ryszard Miłek, Lidia Molinski, Magdalena Micek-Jakubowska, Halina Nowicka, Alojzy Osada, Mira Skoczek-Wojnicka, Maciej Woltman, Anna Wojsznis oraz Wojciech Zieliński.