Home > plenery > „Międzyzdroje – inna przestrzeń miasta”

plenery

Jubileuszowy V Plener Malarstwa Współczesnego w Międzyzdrojach odbył się pod hasłem „Międzyzdroje – inna przestrzeń miasta”. Wzięło w nim udział kilkunastu uznanych polskich malarzy współczesnych: Ryszard Miłek, Mira Skoczek-Wojnicka, Halina Nowicka, Tomasz Klimczyk, Wiorika Zagórowska, Maciej Dobosz, Iwo Birkenmajer, Małgorzata Kadelska, Michał Cander oraz Wojciech Górecki. Wystawie poplenerowej towarzyszył koncert znanej m.in. z utworu „Bombonierka” Basi Stępniak Wilk wraz zespołem.

Tegoroczny plener malarski był zaproszeniem do pokazania Międzyzdrojów poza budynkami. Chcieliśmy postawić przed wyobraźnią artystów wyzwanie uchwycenia i ukazania na płótnie energii miasta, która zawsze ukryta jest w przestrzeni „pomiędzy”. To głęboka metafizyka miasta, funkcjonująca gdzieś między plażami, placami, skwerami, zaułkami, pasażami, parkami i morzem. To energia miejsc, ale przede wszystkim ludzi, którzy ożywiają miasto swoją codzienną krzątaniną, własnymi sprawami, okazjonalną aktywnością. Miasto jest w ciągłym ruchu, przepełnione jest relacjami, mnóstwo tam emocji, snute są różne opowieści, a każda ma swój kontekst i zakończenie, zapętlają się przeszłość i przyszłość, teraźniejszości wystarcza na ułamek sekundy.

To, o czym mówimy, jest tak bardzo ulotne, że tylko wrażliwość artystów jest w stanie schwytać obrazy tej nadrealnej rzeczywistości i przełożyć je na język sztuki zrozumiały dla nas wszystkich. Jesteśmy przekonani, że uczestnikom pleneru się to udało, czego dowodem jest ponad 50 prac poplenerowych, które zostały wystawione w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, a następnie w Open Gallery w Szczecinie.