Home > aktualności > Zapraszamy na wystawę malarstwa Leszka Harasimowicza

aktualności

Zabrzmi to jak echo odległego szaleństwa, ale patrząc na obrazy Leszka Harasimowicza, wyraźnie słychać w tle jedną z najpiękniejszych piosenek Franka Sinatry "My way". I co tu ukrywać, na drugim planie można dostrzec ascetyczny zarys twarzy Henriego Bergsona - noblisty z przełomu XIX i XX wieku. Sinatra pod koniec piosenki pyta: "Czymże jest człowiek i cóż on takiego ma?". I natychmiast odpowiada: "Jeżeli nie jest sobą, nie ma nic". Bergson z kolei zdaje sobie sprawę z tego, że intelekt upraszcza rzeczywistość, a twórca kieruje się intuicją i magicznym élan vital - czyli pędem życiowym, który powoduje, że świat podlega ciągłemu rozwojowi, a życie człowieka jest strumieniem przeżyć i czynów. Najwyższą zaś wartością jest dla człowieka wolność.

I tak jest z malarstwem Leszka Harasimowicza. On sam twierdzi, że dla niego najważniejsza jest zmiana. Ciągłe poszukiwanie formy, nowych środków wyrazu, motywów, tematów. Nie chce stać w miejscu, konsekwentnie wypełnia pustkę. Idąc własną drogą, pozostając w ciągłym ruchu, rejestruje czas, który przeminął bezpowrotnie. Zatrzymuje go w przedmiotach martwych natur, w śladzie obecności człowieka w najbardziej egzotycznych miejscach, w jego przeżyciach i we wzruszeniach, które nam wszystkim towarzyszą.

Yes, it was my way - mówi swoją twórczością Leszek Harasimowicz. 

Zapraszamy 9 maja o godz. 18.30. do Open Gallery na uroczyste otwarcie wystawy "My way", podczas której zaprezentujemy malarstwo tego utalentowanego artysty.