Home > aktualności > Wystawa "Dotyk" - grafiki Marty Bożyk i koncert Magdy Bożyk

aktualności

Tym razem zapraszamy Państwa do wnętrza jazzu. Bo jazz to forma interpretacji, którą można czuć i słuchać, ale także można ją widzieć i kontemplować. W jaki sposób obejrzeć jazz - tę nieodpartą pokusę do improwizacji, tę wolność od zapisanej stylistyki? Jazz znajdą Państwo w kilkunastu linorytach Marty Bożyk i w kompozycjach muzycznych Magdy Bożyk - dwóch sióstr, które tworzą jazz z form graficznych i z konstelacji nut.

Grafiki Marty Bożyk z cyklu " Dotyk", którym artystka obroniła doktorat na ASP w Krakowie, to trzynaście linorytów stanowiących wariacje na temat ikonicznych wizerunków kobiet - wielkich postaci XX wieku. Jej prace łączy kobiecość graficznie podkreślana w subtelnościach kreski, emanują z nich legenda i herozim kobiet zapętlone w serpentynach linii.

Wernisaż uświetni koncert siostry Marty - Magdy Bożyk, która swymi intymnymi piosenkami jazzowymi z debiutanckiej płyty „Yearning" podbiła radiową Trójkę. Uroda melodii w połączeniu z delikatnym głosem artystki to zaproszenie do wyprawy w nieznane, do podróży w głąb siebie przez miłość, tęsknotę i samotność.

 

Monika Krupowicz wraz z artystkami

serdecznie zaprasza

29 stycznia 2016 r. o godz. 19.00 do Open Gallery

na uroczyste otwarcie wystawy "Dotyk".

 

Marta_Bozyk.jpgMarta Bożyk - ur. w 1973 r. w Krakowie. Absolwentka i wykładowczyni ASP w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Zbigniewa Lutomskiego uhonorowany Medalem Rektora w 1998 r. W 2013 r. uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych za cykl linorytów pt. „Dotyk" przygotowany w pracowni dr hab. Bogdana Migi - prof. ASP w Krakowie. Brała udział w 50 wystawach zagranicznych i w 50 polskich. Miała 16 indywidualnych wystaw w Polsce i za granicą. Laureatka licznych nagród, stypendiów oraz rezydencji artystycznych, m.in. Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2000), Stypendium Mera Miasta Mino „Artist in Residence" (2001, Japonia), Purchase Prize na The 16th Space International Print Biennial (2011, OCI Museum of Art, Korea). W latach 1998-2000 członkini Zarządu ZPAP oraz kierowniczka galerii Związku Plastyków Pryzmat. Obecnie prowadzi galerię Humberta 3 przy Wydziale Grafiki ASK w Krakowie. Zajmuje się również sztuką witrażową.

Magda Bozyk.jpgMagda Bożyk z zespołem zadebiutowała w 2014 roku płytą „Yearning", wydaną nakładem wydawnictwa Aedificium. Krążek, który stanowi autorską mieszankę jazzu, bluesa, soulu i funky, spotkał się ze świetnym odbiorem ze strony słuchaczy i mediów. Muzycy wykonują własne kompozycje, silnie rozimprowizowane, z których przebija zarówno energia, jak i melancholia. „Yearning" to płyta z tekstami i muzyką Magdy Bożyk oraz muzyką i aranżacjami Radka Kopcia, które współtworzą pozostali muzycy: Łukasz Aksamit, Michał Tincel i Rafał Samborski. Intymne utwory z debiutanckiej płyty zespołu podbiły radiową Trójkę. W roku 2015 utwór „Words" znalazł się na kompilacji „Smooth Jazz Cafe Volume 15" Marka Niedźwieckiego, wybitnego polskiego dziennikarza muzycznego i prezentera Programu Trzeciego Polskiego Radia.