Home > aktualności > PO DRUGIEJ STRONIE GRANI / Anna Reinert

aktualności

Najnowsze obrazy cenionej artystki Anny Reinert, autorki znanych ilustracji okładek Newsweeka i Dużego Formatu, będzie można obejrzeć w szczecińskiej filharmonii podczas wystawy „Po drugiej stronie grani”. Prezentowane malarstwo inspirowane jest m.in. budynkiem filharmonii oraz życiem i twórczością jej patrona - Mieczysława Karłowicza. Wystawę organizuje Open Gallery Moniki Krupowicz we współpracy ze szczecińską filharmonią. Wernisaż odbędzie się 11 stycznia o godz. 19.00.

Przez ostatnich 15 lat Anna Reinert znajdowała inspirację dla swego malarstwa w geometrii miasta. Parę lat temu artystkę zachwyciły bryła i wnętrze szczecińskiej filharmonii. - W bryle filharmonii widzę wyraźnie ośnieżone szczyty, zaś spektakularne okładziny ścian i sufitu Sali Symfonicznej przywodzą mi na myśl urwiste zbocza wyższych partii Tatr, których wielkim miłośnikiem był patron filharmonii – kompozytor i dyrygent, Mieczysław Karłowicz. Był on również jednym z pierwszych propagatorów fotografii górskiej, pionierem taternictwa, narciarzem i założycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Górskiego Jego muzykę przepełniały góralskie motywy – mówi artystka, Anna Reinert. W jaki sposób przepływa artystyczna inspiracja, która w miejskiej bryle szczecińskiej filharmonii pozwala zobaczyć ostre szczyty ze zdjęć Mieczysława Karłowicza? Na to pytanie odpowiadają obrazy artystki z najnowszego cyklu „Grań”, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy. - W tych pracach artystka mówi o krajobrazie poprzez miasto. Zamiast dostrzegać inspirację budowniczych miast przyrodą, jej myśli biegną w przeciwnym kierunku. Projektuje miasta na naturę. Jej malarska opowieść o górach i przestrzeni to opowieść o miejskiej architekturze – wskazuje Monika Krupowicz z Open Gallery, kuratorka wystawy.

 

WYSTAWA PO DRUGIEJ STRONIE GRANI

11.01.2019 r. - 11.02.2019 r.

godz. 19.00 

 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

 

Prace będzie można oglądać do 11 lutego. Wystawę organizuje galeria sztuki Open Gallery Moniki Krupowicz we współpracy ze szczecińską filharmonią. Mecenat nad wydarzeniem objęło miasto Szczecin.

 

Anna Reinert - ur. w 1979 roku w Gdańsku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom z wyróżnieniem Katedry Malarstwa i Grafiki pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego. W 2018 uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk w tejże uczelni. Zajmuje się malarstwem i ilustracją. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2003), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” (2006), Stypendium Prezydenta Miasta Sopotu dla Artystów (2011), konkursu Nagrody Fundacji im. Franciszki Eibisch (2004), Nagrody Gazety Wyborczej w kat. Sztuki Wizualne “Sztorm Roku” (2011). Prezentowała swoje prace na wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Galerii ASPN w Lipsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku, Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Obrazy Anny Reinert znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku