Home > aktualności > WNĘTRZE MIASTA - AKWARELA / Marcin Laszczak

aktualności

Zapraszamy Państwa do „malarskiego laboratorium" Marcina Laszczaka - znakomitego akwarelisty, który poznał najgłębsze tajemnice wody. Oglądając jego twórczość, możemy dostrzec, że woda posiada pamięć, że artysta przechowuje w niej obrazy i potrafi ją ożywić swoim talentem i kreacją. To prawdziwa alchemia, kiedy pod pędzlem malarza, pod wpływem jego emocji i uczuć, z energii wody rodzi się przekształcony wyobraźnią artysty obraz rzeczywistego miasta.

Akwarela jest jedną z najtrudniejszych technik malarskich, gdyż nie daje prawie żadnej możliwości dokonywania poprawek i retuszy. Nie można usunąć namalowanego fragmentu, a jedynie przerobić go, i to w niewielkim stopniu. Na przełomie XIX i XX wieku akwarela była jednym z elementów wykształcenia arystokracji, ponieważ była nauką robienia notatek architektury i pejzażu potrzebnych w podróżach i zdobywaniu wiedzy o historii miast południowej Europy. Tradycyjna angielska akwarela to delikatny szkic ołówkiem, na który nakładano etapami lawowane, lekkie warstwy bez użycia kryjącej bieli na koniec w miejscach światła. Jak mówi artysta: „Zawsze mi imponowali tacy precyzyjni malarze, ale to nie jest w moim charakterze. Ja nie podchodzę do moich prac jak do dokumentu konkretnego miejsca, ale raczej robię coś, co można porównać do pstrykania zdjęć. Takich zdjęć jest potem bardzo dużo i trzeba zrobić selekcję, z czym borykają się wszyscy w erze smartfonów. Większość ląduje na śmietniku, ale często powstaje coś ciekawego, co trudno byłoby zaplanować. Takie niespodzianki są charakterystyczne dla akwareli, gdzie wszystko jest płynne, wszystko trzeba robić bardzo szybko i trzeba się zgadzać na pomyłki i błędy, które można skorygować w innych technikach. Tu się nie da nic poprawić, ale można odkryć coś, co wygląda, jakby zrobił to ktoś inny. Moja praca to takie "laboratorium", codzienne malowanie i sprawdzanie, czy to zadziała”.

Tematem malarskiego eksperymentu, którego efekty zaprezentujemy podczas wystawy, jest Floating Garden – pływający ogród, który czerpie energię z wody. Niczym Szczecin, którego wyjątkowość tkwi w połączeniu cech rozwijającej się metropolii z licznymi rozlewiskami, kanałami i wyspami. Ta bliskość wody i zieleni daje mieszkańcom poczucie spokoju i harmonii, które odnajdą Państwo także w pracach Marcina Laszczaka. Tę wystawę trzeba zobaczyć. Wernisaż odbędzie się 27 września 2019 r. o godz. 19.00 w Open Gallery. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków miasta Szczecin.


Marcin Laszczak – ur. w 1977 roku w Olsztynie. Studia na ASP w Gdańsku, wydział Grafiki i Malarstwa. Dyplom uzyskał w 2004 r. w pracowni Mieczysława Olszewskiego. Stypendysta Ministra Kultury oraz Burmistrza Miasta Bremen. Rezydent Gdańskiej Kolonii Artystów i współtwórca artystycznej grupy „Znajomi Znad Morza". Prezentował swoją twórczość m.in. w Miejskiej Galerii w Gdańsku, w BWA w Wałbrzychu, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku oraz w Parlamencie Bremen.