Home > aktualności > Uroczyste otwarcie wystawy "Wnętrze Miasta" w szczecińskiej filharmonii

aktualności

Czy miasto może być przestrzenią przyjazną, piękną, budzącą nasz zachwyt? Czy w nieożywionych wielkich gmachach i zatłoczonych śródmieściach można odnaleźć pierwiastek metafizyki? Czy urbanistyczne pejzaże kryją jeszcze iskrę bożą, od której zaczęła się ziemska cywilizacja? Do tych refleksji skłania obcowanie z malarstwem artystów, którzy zaprezentują swoje obrazy w ramach czwartej odsłony cyklu wystaw „Wnętrze Miasta".

Wśród eksponowanych prac znajdą się najnowsze i największe obrazy Artura Przebindowskiego z cyklu „Megalopolis", który przyniósł artyście uznanie krytyków i kolekcjonerów sztuki oraz wiele istotnych nagród, a także najnowsze architektoniczne pejzaże Anny Reinert oraz eksponujące ład struktur i ich wewnętrzną spójność obrazy Tomasza Kopcewicza.

Obrazy Artura Przebindowskiego oddają koronkową strukturę przeludnionych dzielnic mieszkalnych. Malowane z ptasiej perspektywy skupiska domów przypominają skomplikowane tkanki roślinne obserwowane pod soczewką mikroskopu. W malarstwie Anny Reinert widać zaś modernistyczną fascynację współczesną architekturą wielkomiejską. Konstrukcje ze szkła i stali w mocno zrytmizowanych kompozycjach Reinert kontrastują z delikatnymi konturami budowli, odbijających się w szklanych ścianach wieżowców. U Tomasza Kopcewicza widać inspirację kubizmem. Jego geometryczne wariacje na temat struktur przestrzennych dobrze oddają tendencje panujące w najnowszej architekturze. Te fantazje na temat struktur elementarnych oddają ideę „wnętrza miasta" jako przestrzeni, w której można swobodnie dryfować i nieomal odczuwać je na sposób wielozmysłowy.

Open Gallery Monika Krupowicz wraz z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Miastem Szczecin i firmą Prime Construction zapraszają na uroczyste otwarcie tegorocznej wystawy „Wnętrze Miasta". Wernisaż malarstwa Anny Reinert, Artura Przebindowskiego i Tomasza Kopcewicza odbędzie się 19 listopada o godz. 19.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (poziom 4).