Home > aktualności > QI / Katarzyna Zwolińska

aktualności

Aby odczytać malarstwo Kasi Zwolińskiej, będziemy potrzebowali wszystkich czterech trybów naszego doświadczania: percepcji, odczuwania, myślenia i intuicji. Zbyt często - jak dowodził Gustaw Jung - człowiek wybiórczo posługuje się jedną z tych funkcji, zaniedbując pozostałe. Nie integrujemy tych trybów, przez co nie doświadczamy w pełni danych nam przeżyć. Jeżeli do percepcji sztuki Zwolińskiej nie włączymy odczuwania, następnie myślenia i przede wszystkim intuicji, to malarstwo artystki będzie tylko kształtem i formą na płótnie.

A przecież poza kształtami i formą istnieje w obrazach cały bogaty ekosystem rzeczywistości subtelnej. A ta sfera oddziałuje energetycznie prawami stworzenia, procesami ewolucji, siłami przyrody, porami roku, relacjami międzyludzkimi. Oddziałuje energią życia określaną w chińskiej filozofii terminem Qi. Manifestuje się ona w procesach i zjawiskach natury obejmujących zarówno „życiodajny oddech", jak i „kosmiczną energię”, podkreślając fundamentalną jedność człowieka i wszechświata. Poddajmy się tej energii i zobaczmy, co się stanie.

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy, które odbędzie się 29 listopada o godz. 19.00 w Open Gallery.

Katarzyna Zwolińska - ukończyła Europejską Akademię Sztuk w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. A Sadowskiego oraz aneks z grafiki warsztatowej u prof. D. Kołwzan-Nowickiej. Wystawia w kraju i za granicą. Trzykrotnie nagrodzona podczas Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu. W 2011 roku została laureatką Nagrody Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków. Otrzymała także wyróżnienie podczas XIII Festiwalu Malarstwa Współczesnego. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, a także w Muzeum Regionalnym w Nowym Sączu.