Home > aktualności > FOLLOWING THE SUN / Tomek Kopcewicz

aktualności

Najnowsze obrazy Tomka Kopcewicza - cenionego i nagradzanego artysty pochodzącego z Pomorza Zachodniego - będzie można obejrzeć w szczecińskiej filharmonii podczas wystawy „Following the Sun”. Nowy cykl prac jest malarskim zapisem żeglarskiej wyprawy artysty po Morzu Śródziemnym i Karaibach na pokładzie słynnego Sputnika III – jachtu, który wypłynął z Kamienia Pomorskiego w głośny rejs dookoła świata. Wystawę organizuje Open Gallery Moniki Krupowicz. Wernisaż odbędzie się 14 marca.

Materiał do najnowszego cyklu obrazów „Following the Sun” pochodzi z żeglarskiej wyprawy artysty na zaprzyjaźnionym jachcie Sputnik III, który wypłynął z mariny w Kamieniu Pomorskim i w 4 lata okrążył Ziemię, odwiedzając po drodze 24 państwa. Kapitanem jednostki był Mateusz Stodulski, kuzyn artysty. Malarz dołączył do rodzinnego rejsu na dwie kilkutygodniowe wyprawy po Morzu Śródziemnym i Karaibach, które potraktował jako pretekst do artystycznej pracy w plenerze. - To wystawa o spełnionym marzeniu morskiej podróży do mitycznych ciepłych krajów. Rejs na pokładzie żaglowego jachtu, od Morza Śródziemnego po Karaiby, wydaje się wspaniałą, bajeczną wyprawą, ale to tylko złudzenie. Z bliska sprawy mają się inaczej, a w zasadzie tak samo jak wszędzie, gdzie pojawił się człowiek i jego potrzeba władzy, dzielenia i porządkowania. Jednak las tropikalny z pomocą kolców, jadu i ostrych jak noże liści wciąż jeszcze skutecznie broni się przed człowiekiem – mówi Tomasz Kopcewicz. W tropikach artystę fascynują detale roślin, precyzja podziałów oraz kolory, których intensywność potęguje natężenie południowego światła. To właśnie forma i kolor są punktem wyjścia dla obrazów z cyklu „Following the Sun”. Wykorzystując realne elementy, artysta stwarza z nich jednak kompozycję, która jest niemal nierealna. Charakterystycznymi elementami tego malarstwa są geometria i rytm. Artysta przygląda się z bliska systematyczności przyrody, skupia się na jej wybranych fragmentach i przelewa je na płótno w formie warstwowych struktur. - Z tej wyprawy Tomek przywiózł w sobie zachwyt podróżnika, impresje odkrywcy, opis literacki i nastrój, którymi wypełnił swoje malarstwo. Ta wystawa to podróż w stronę słońca, której drogę wyznacza geometria halsującego jachtu prowadzonego pod wiatr. To wyprawa do wnętrza, w głąb i poza to, co znamy – wskazuje Monika Krupowicz, kuratorka wystawy.

 

FOLLOWING THE SUN

14.03.2019 r. - 17.04.2019 r.

godz. 19.00 

 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

 

Prace będzie można oglądać do 17 kwietnia. Wystawę organizuje galeria sztuki Open Gallery Moniki Krupowicz we współpracy ze szczecińską filharmonią. Mecenat nad wydarzeniem objęło miasto Szczecin.

 

Tomasz Kopcewicz - pochodzi z Kamienia Pomorskiego. Edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym w Szczecinie, gdzie był uczniem znanego, szczecińskiego malarza – Wojciecha Zielińskiego. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Włodzimierza Łajminga (2002 r.) oraz Pracowni Intermediów prof. Witosława Czerwonki. Jest współtwórcą grupy Znajomi znad Morza, współtworzy także z fotografem Michałem Szlagą duet artystyczny "Odyseja". Zajmuje się malarstwem i realizacją prac wideo, a jego dokonania wyróżniano m.in. podczas polskiej edycji „One Minute Film” (2006) czy na Biennale malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsko-Białej (2005). Znalazł się także w rankingu „Kompas Sztuki 2013” wyróżniającym najlepszych polskich artystów. Tomasz Kopcewicz to uznany przez kuratorów i krytyków sztuki polski malarz, którego twórczość prezentowało wiele prestiżowych instytucji kulturalnych, m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie i Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.